Od czasu do czasu zdarzają się okazje, w których przydałoby się nieco więcej pieniędzy. Mogą to być święta, a mogą to być też kogoś urodziny albo nagła potrzeba, w postaci przymusu naprawy samochodu. Wtedy zaczyna się też kombinowanie, skąd wziąć pieniądze, które są potrzebne. Nadgodziny w pracy nie zawsze są możliwe, a pieniądze są potrzebne szybko. Wtedy właśnie warto zastanowić się nad czymś takim jak pożyczka.
Jak bezpiecznie wziąć pożyczkę?
Każdy z nas wie, że kredyt wcale taki łatwy do uzyskania nie jest. Dlatego też, jeśli chcemy szybko otrzymać pieniądze, to swoje kroki kierujemy do firm udzielających pożyczek. Jednak nie powinniśmy też tak lekko podchodzić do tej sprawy. Każda pożyczka powinna być przemyślana i jeśli już się na nią zdecydujemy, to powinniśmy pamiętać o bezpieczeństwie, jakie musimy zachować, aby czasem nie wplątać się w żadne kłopoty. Nie każdy jednak wie, co zrobić, aby bezpiecznie wziąć pożyczkę. Dlatego właśnie poniżej zostanie zaprezentowane kilka porad na ten temat, którymi można się kierować, aby nie nastąpiły żadne problemy i aby nie ponosić finansowych konsekwencji nieprzemyślanej pożyczki.
1. Stawiaj tylko na sprawdzone przedsiębiorstwa
Jeśli przejdziemy się ulicami większego miasta, to na pewno w czasie naszego kilkudziesięciu minutowego spaceru, spotkamy co najmniej jedną firmę, która udziela pożyczek, a może takich znajdzie się nawet kilka. Prócz firm wyłącznie zajmujących się pożyczkami, pieniądze można pożyczać również w innych punktach, takich jak na przykład lombardy. Jednak jeśli chcesz być pewien, że wszystko będzie bezpieczne, to stawiaj tylko i wyłącznie na przedsiębiorstwa, które mają już kilka lat doświadczenia w tym, co robią i mają tylko pozytywne opinie. Z opiniami możesz zapoznać się zarówno w Internecie, jak i oczywiście u znajomych, czy na różnych forach możesz poszukać osób, które pożyczały w danej firmie pieniądze. Ważne jest, aby wiedzieć, jakie jest podejście do klienta, czy są jakieś kruczki prawne w umowie i jakie jest podejście, gdy klient spóźnia się ze spłatą raty.
2. Nie decyduj się na pierwszą lepszą firmę
Nawet jeśli pilnie potrzebujesz pieniędzy, to nie podejmuj decyzji o pożyczce pochopnie. Ważne jest, by firma była dobrze dobrana. Zapoznaj się z ofertami różnych firm i dopiero zdecyduj się na kilka, które będziesz ze sobą porównywać i pozwoli ci to na zawężenie grupy poszukiwań. Mimo że to może zająć kilka godzin, to będziesz mieć większą gwarancję bezpieczeństwa i będziesz wiedział, na co się piszesz. Firmy na plakatach i ulotkach zamieszczają tak sformułowane umowy, by jak najlepiej brzmiały, jednak najlepiej jest udać się do firmy, czy też wysłać zapytanie poprzez pocztę internetową i poznać prawdziwe składniki pożyczki i dodatkowe koszty, z którymi będziesz musiał się liczyć. Dopiero wtedy będziesz w stanie ocenić, czy naprawdę opłaca się ci wziąć pożyczkę w danej firmie.
3. Policz całkowity koszt pożyczki
Zanim weźmiesz pożyczkę, już musisz być gotowy na to, aby ją spłacić. Dokładnie policz, ile potrzebujesz pieniędzy i czy tyle, co pożyczysz, starczy ci i czy czasem nie będziesz musiał brać kolejnej pożyczki. Mając przed sobą kwotę, którą będziesz chciał pożyczyć, możesz na podstawie oferty firmy pożyczkowej obliczyć całkowity koszt pożyczki. Pozwoli ci to na dalsze planowanie, jaka będzie rata każdego miesiąca i ile będziesz musiał przygotować pieniędzy, aby twój budżet domowy nie ucierpiał za bardzo.
4. Czytaj dokładnie umowę
Jeden z naszych największych błędów, nie tylko w przypadku brania pożyczki, albo kredytu, ale w przypadku każdego regulaminu, czy też umowy, jest taki, że nigdy nie czytamy tego, co podpisujemy. No może czasem nam się zdarza, jak coś jest bardzo krótkie. Gdy na stronie internetowej chcemy się zarejestrować i musimy zaakceptować regulamin, to klikamy bezmyślnie „ok” i to wszystko. Znajome? No i tu jest błąd, bo możemy ponieść tego srogie konsekwencje, szczególnie w przypadku pożyczek. Każdy punkt w umie powinien zostać przez nas dokładnie przeczytany i jeśli czegoś nie rozumiemy, powinniśmy poprosić o to, aby ktoś nam go wytłumaczył. Może to być pracownik firmy albo znajomy, który zna się na temacie pożyczek. Niektóre zdania mogą być tak sformułowane, że na pierwszy rzut oka nie widzimy w nich nic podejrzanego, jednak potem okazuje się, że właśnie z tego zapisu wynika dla nas coś niekorzystnego. Dlatego musimy uważać.
5. Pamiętaj o ratach
W nawale codziennych obowiązków może nam się zdarzyć, że zapomnimy o terminie spłaty pożyczki. I co się wtedy dzieje? Jeśli mamy ugodowego pożyczkodawcę, to nic. Jeśli jednak firma twardo trzyma się swoich zasad, to zanim zdążymy przesłać ratę, już zostaną nam doliczone dodatkowe koszty. Dlatego powinniśmy pilnować się z datami i najlepiej będzie, jeśli w banku ustalimy stałe przelewy na konto, aby rata zawsze trafiała w terminie.
Pożyczki potrafią uratować nam życie albo też pozwalają od czasu do czasu na małe szaleństwa, takie jak na przykład nieplanowane wakacje. Jednak musimy do nich podchodzić odpowiedzialnie i zawsze je spłacać. Jeśli tylko tak będzie, to nie musimy się bać w przyszłości zaciągania długów, bo wtedy wiemy, że zawsze je spłacimy.
Artykuł powstał dzięki portalowi Pożyczki długoterminowe online