Praca w Holandii coraz popularniejsza wśród Polaków

Praca w Holandii coraz popularniejsza wśród Polaków

Artykuł Miesiąca

Chociaż bezrobocie w Polsce ma od pewnego czasu tendencję spadkową, to nadal wiele osób w różnym wieku decyduje się podjąć pracę za granicą. W czołówce państw, które Polacy wybierają w poszukiwaniu pracy, są Niemcy, Norwegia, Szwecja oraz Holandia. Dlaczego kraj wiatraków i tulipanów cieszy się taką popularnością? Jakie perspektywy i możliwości zarobkowe daje praca w Holandii?

Możliwość pracy sezonowej

Praca na okres kilku miesięcy jest szczególnie atrakcyjna dla osób młodych oraz chcących zdobyć doświadczenie zawodowe. Do pracy sezonowej w Holandii w większości przypadków nie trzeba mieć specjalistycznych lub szczególnych zdolności. Oczywiście nie oznacza to, że takie zajęcie jest proste – wręcz przeciwnie, często wymaga bardzo dobrej kondycji fizycznej.

Praca w Holandii, szczególne sezonowa, nie jest skomplikowana, ale trzeba być rzetelnym, odpowiedzialnym i przede wszystkim chętnym do wykonywania powierzonych obowiązków. Decydując się na takie zatrudnienie, warto skorzystać z pomocy sprawdzonej agencji pracy. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziemy mieć pewność, że wszystkie procesy związane z pracą (m.in. podpisanie umowy z pracodawcą, znalezienie zakwaterowania) przebiegną pomyślnie.

Brak znajomości języka z reguły nie jest przeszkodą

Nawet nie znając języka holenderskiego, można starać się o pracę w Niderlandach. Bardzo często wystarczy podstawowa znajomość języka angielskiego lub niemieckiego, choć i ona nie zawsze jest wymagana. Wybierając ogłoszenia wystawione przez agencję pracy, można znaleźć zatrudnienie wraz z rodakami, więc komunikowanie się nie będzie w takim przypadku problemem.

Warto jednak znać język angielski lub niemiecki nawet na niskim poziomie, by móc odpowiednio funkcjonować w obcym kraju. Przebywając i żyjąc w innym społeczeństwie, bardzo szybko da się przyswoić niezbędne zwroty, więc już po kilku dniach można wychwycić najważniejsze holenderskie słówka. Dodatkowo zawsze można liczyć na pomoc koordynatorów z agencji pracy, którzy przetłumaczą np. umowy czy inne ważne dokumenty.

Wysokie zarobki wypłacane co tydzień

Holenderskie prawo pracy nie określa, ile godzin wynosi praca na pełen etat. Jest to zazwyczaj 36, 38 lub 40 godzin tygodniowo. Głównie zależy to od branży w jakiej jesteśmy zatrudnieni. Ustawowo limit pracy dziennej w Niderlandach wynosi maksymalnie 12 godzin, a w tygodniu nie może przekraczać 60 godzin. W przypadku pracy zmianowej maksymalna ilość godzin na zmianę wynosi 10.

Średnie miesięczne zarobki w Holandii dla pracowników tymczasowych/niewykwalifikowanych wahają się od 1600 do 2000 Euro brutto. Specjaliści ze znajomością języka mogą liczyć na zarobki powyżej 2500 Euro brutto. Dodatkowo pracownikowi należy się wynagrodzenie za urlop, czy też dodatki za pracę w nocy, weekendy i święta.

System wypłat w Holandii różni się trochę od tego obowiązującego w Polsce. Warto wiedzieć, że od 2015 roku w Holandii obowiązuje zakaz wypłacania wynagrodzenia w gotówce. Przeważnie co tydzień pracownik otrzymuje pensję przelewem na osobiste konto bankowe. Niektórzy pracodawcy nadal oferują wypłaty raz na miesiąc.

Niewątpliwą zaletą zatrudnienia w Holandii poprzez agencję pracy jest to, że w przypadku zakończenia jednego zlecenia, można liczyć na prawie natychmiastowe zatrudnienie w innym zakładzie – pod warunkiem, że do tej pory wywiązywało się ze swoich obowiązków. Ponadto, po określonym czasie, możemy zatrudnić się bezpośrednio u holenderskiego pracodawcy.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments