pracownicy z Azji

Pracownicy z Azji

Artykuł Miesiąca

Pracownicy rodem z Azji – czy to możliwe, że wkrótce zaczną wypierać Ukraińców z naszego rynku pracy? O tym, jak zatrudnić cudzoziemca ostatnimi czasy sporo się mówi – zarówno na rynku pracy, jak i w mediach. W szczególności poszukiwani są pracownicy ze wschodu, uważani za bardzo wydajnych, a przy tym niemający wygórowanych żądań finansowych. Nasz rynek pracy jest bardzo otwarty i chłonny na nowych pracowników, zresztą mamy obecnie rekordowo niski wskaźnik bezrobocia.

Pracownicy z Azji

Polacy coraz częściej przebierają w ofertach, nie są zadowoleni z dojazdu do pracy czy zarobków – okazuje się, że pracownicy z Azji nie wybrzydzają. Coraz częściej można spotkać w polskich zakładach pracy właśnie Azjatów, którzy stanowią mocną konkurencję dla pracowników z Ukrainy.

Pracownicy z Azji – ich liczba gwałtownie wzrasta!

Pracownicy ze wschodu przybywają do Polski dzięki zarobkom. Praca dla Ukraińców może przynieść nawet kilkukrotnie większe pensje niż za takie same obowiązki wykonywane w rodzimym kraju imigranta zarobkowego. Nie można się wiec dziwić temu, że na ulicach polskich miast coraz częściej można usłyszeć obcokrajowców ze wschodu, pojawiają się dla nich liczne benefity i korzystne oferty wielu usług. Niejeden pracodawca dąży do tego, by dowiedzieć się jak zatrudnić cudzoziemca – w końcu będzie miał on niższe wymagania niż Polak, jest dyspozycyjny i pracowity. Okazuje się jednak, że nasz rynek pracy coraz częściej nawiedzają pracownicy z Azji. Spośród 148 tys. Cudzoziemców, którzy dostali pracę w Polsce w I połowie 2018 roku, już co siódmy pochodził z Azerbejdżanu, Bangladeszu, Chin, Filipin, Indii, Nepalu, Uzbekistanu czy Wietnamu. Jest to gwałtowny wzrost liczy pracowników z Azji, względem poprzednich lat i nic nie wskazuje również na to, by tendencja ta nie miała się utrzymywać. Jeszcze w 2017 roku, pracownicy z Azji byli mniejszością, zaledwie co dziewiętnasty cudzoziemiec pochodził z wymienionych państw. Największy wzrost odnotowano względem pracowników pochodzących z Nepalu.

Skąd bierze się zapotrzebowanie na pracowników z Azji?
Żadna agencja czasy tymczasowej czy nawet Urząd Pracy nie są w stanie zapewnić luki, która wytworzyła się na polskim rynku pracy. Część specjalistów z Polski po prostu wyjechała, dążąc do uzyskania znacznie wyższych zarobków za granicą. W Polsce obecnie bezrobocie spadło, natomiast zarobki rosną bardzo powoli. Im więcej pracy, tym wyższe wymagania stawiają rodzimi pracownicy, którzy często kręcą nosem na proponowane im oferty. Coraz częściej to pracodawca musi się postarać o dobrego pracownika, a nie na odwrót. Taka sytuacja otwiera drogę do kariery dla cudzoziemców. Pracownicy ze wschodu czy pracownicy z Azji mają uzupełniać luki, powstające na polskim rynku pracy. Praca dla Ukraińców była w ostatnich kilku latach wyjątkowo popularna, jednak nawet nasi wschodni sąsiedzi nie mogą sprostać wymaganiom polskiego rynku. Polska gospodarka rośnie w szybkim tempie, tworzą się nowe miejsca pracy. Wielu pracodawców cierpiąc na brak rodzimych pracowników, zastanawia się jak zatrudnić cudzoziemca?

Pomocna może być w tym agencja pracy tymczasowej, która oferuje tego typu pracowników. Warto jednak wiedzieć, że praca dla Ukraińców może tracić popularność właśnie na rzecz Azjatów – zaostrzają się bowiem przepisy dotyczące zatrudniania Ukraińców. Pracownik z Azji często jest bardziej opłacalny, a do tego wielu Ukraińców nie ukrywa, że gdy tylko pojawi się taka możliwość, wyjadą dalej na zachód w celu zwiększania swoich zarobków. Azjaci jak na razie nie mają aż tak wygórowanych aspiracji.

Skąd brać pracowników ze wschodu?

Niejedna agencja pracy oferuje pracowników ze wschodu. Warto zwrócić uwagę na www.europework.pl – jest to agencja pracy tymczasowej działająca na ternie całego kraju. Oferuje ona pomoc w zatrudnieniu pracowników ze wschodu – leasing pracowniczy jest teraz w modzie. Dzięki temu można uzyskać taniego pracownika praktycznie w dowolnej chwili, bez skomplikowanego procesu rekrutacji i poszukiwań. Agencja pracy to szansa dla każdego pracodawcy, który poszukuje kompleksowej obsługi i możliwości znacznego obniżenia kosztów pracowniczych. Wspomniana agencja pracy pomaga w załatwieniu formalności odnośnie tego, jak zatrudnić cudzoziemca i specjalizuje się w dostarczaniu pracodawcy osób w pełni kompetentnych, które są zainteresowane zarówno pracą stałą, jak i tymczasowymi zleceniami. Z pewnością warto rekrutować pracowników właśnie w ten prosty sposób.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments